Витамин D3 – Нека витаминното слънце изгрее в долината на клетъчното здраве!
Публикувано 2013-11-18 11:31:48
Категории Здраве за всички
Всеки от нас е изпитал влиянието, което смяната на сезоните оказва върху биологичния ни ритъм и нормалното състояние на човешкия организъм. Есенният сезон, покрай чиито цветни багри крачим унило всеки ден, се характеризира с намалено слънцегреене и рязък спад в нивото на мелатонина в организма. Именно регулиращият съня хормон притежава пряка отговорност за бодростта и синхронизацията на биоритмите на лишения от нормалната си енергичност човек. Наложената от есенния сезон липса на достатъчно слънчеви часове в комбинация с неправилен подбор на хранително меню предизвиква дисбаланс и в нивата на витамин D3 в човешкия организъм. Чувствителното намаляване на количеството светлина, зачестилото недоспиване, сериозният спад в нивата на витамин D3 и на хормона мелатонин логично се превръщат в причина за поява на до болка познатото ни меланхолично есенно настроение. Не обърнем ли адекватно внимание на механизмите за навременно справяне с него, ние практически постиламе червен килим, по който застрашително да дефилира към ужасеното ни психично здраве Депресията!
В настоящата статия имаме за цел да Ви запознаем с един от най-ревностните ни защитници в нелекия за нашите психика и организъм период на есенна меланхолия – витамин D3!
За начало е необходимо да знаем, че синтезът на този безценен за човешкото здраве витамин протича в пряка зависимост с нивата на холестерол или чрез директното облъчване на кожата с ултравиолетовите лъчи на естествената слънчева светлина. Самият витамин D е добре известен в научните среди като ‘мастно-разтворим фактор D’ или калциферол. Произходът на второто наименование е в пряка връзка с ролята на витамина в усвояването на елемента калций и укрепването на костната система. Разграничават се два основни вида витамин D – ергокалциферол (витамин D2) и интересуващият ни в момента холекалциферол (витамин D3). В случая с растенията основният градивен елемент за наличието на витамин D се нарича ергостерол, докато при хората тази функция се изпълнява от добре познатият ни холестерол. Когато слънчевата светлина попадне върху листата и останалата зелена част на растението настъпва трансформация на ергостерола в ергокалциферол или витамин D2. При изложения на ултравиолетовото лъчение на слънцето човек протича преобразуване на холестерола (7-дехидрохолестеролната му форма) именно във витамин D3 (холекалциферол).
Резултатите от надеждни съвременни проучвания в здравната област установяват незаменимата роля на този витамин в регулацията на клетъчния растеж, поддържането на оптимална функционалност на имунната система и нормалната сърдечно-съдова дейност. Ето защо набавянето на оптимално количество витамин D3 под формата на висококачествен хранителен суплемент осигурява активизиране на имунната защита, както и ефективно съдействие за нормалното протичане на естествените процеси на стареене в организма. Поддържането на нормалния клетъчен растеж и функциониране, присъщи за свойствата на витамина, създават реална предпоставка за все по-честото му включване в превенцията и лечението на някои видове туморни образувания. Ключова роля притежава витамин D3 в усилията за предотвратяване и лекуване на такива заболявания като хипертония, епилепсия, депресия, атеросклероза, рак на дебелото черво, бъбречни, чернодробни и чревни заболявания, остеопороза и др.
След дотук изредените здравословни ползи от приема на витамин D3 е наложително да посочим и най-подходящите хранителни източници на витамина. Такива безспорно са дроб от треска, сьомга, скариди, хайвер, рибено масло и млечни продукти – масло, кашкавал, сирене. В никакъв случай не бива да пренебрегваме обаче най-мощния природен източник на незаменимия витамин, какъвто несъмнено си остава слънцето! С правилното съчетание от подходящ хранителен режим, високоефективни хранителни добавки и съобразено с индивидуалния случай излагане на слънчева светлина ние широко отваряме прозореца за постъпване на безценния витамин в свещеното пространство на нашето здраве!
• Витамин D заслужено си е спечелил титлата ‘Слънчев витамин’, поради необходимостта от слънчева светлина за протичане на неговия синтез
• Веднъж постъпилата в клетките на кожата слънчева светлина задвижва синтеза на витамина, който абсорбирайки се в кръвта, може да бъде съхранен в мастната тъкан в продължение на няколко месеца
• Дефицитът на витамина причинява занижена абсорбация на калций и форфор, което в случая с деца е предпоставка за поява на рахит, а при възрастни индивиди – на остеомалация ( т. нар. ‘меки кости’)
Сподели това съдържание
search
close