След раждането на сладкия бебок, направи към спорта енергичен скок!
Публикувано 2014-02-18 14:54:48
Категории Здраве за всички
Ето че най-щастливото събитие в живота на една жена вече е факт – ти си майка! Грижите около новопоявилото се създание са погълнали изцяло твоя ден, а от навиците в досегашния ти стил на живот не е останала и следа. В никакъв случай обаче не си позволявай да неглижираш грижата и за своето здраве и добра форма – особено сега, когато организмът ти е изживял такъв стрес, а тялото сигнализира да му се обърне повече внимание. Нека не просто желанието да възвърнеш предишната си фигура да е водещ приоритет, но и премахването на чувството за умора, слабост и коварната депресия да те тласка към постепенно навлизане в нормалния ритъм на живот. Разбира се, никой не говори за интензивно физическо натоварване и преминаване на строги хранителни ограничения! Натрупаните през последния 9-месечен период допълнителни подкожни мазнини могат по напълно естествен и природосъобразен начин да бъдат изчистени от красивата фасада на твоята поддържана фигура.
Известното залежаване в уюта на домашната обстановка, липсата на достатъчно физическа активност и повишеното чувство за апетит със сигурност са били неизменна част от ежедневието ти през последните девет месеца. Бъди сигурна обаче, че дори и минималното физическо натоварване, но предприемано упорито и редовно, е способно да възвърне предишните жизненост и тонус на тялото и целия организъм. След успокояването на първоначалната еуфория около появата на твоето слънчице, можеш да положиш основата на още един начин да го приветстваш във своя живот, а именно – чрез грижата за твоето здраве!
Като за начало нека насочим вниманието на младата майка към онзи орган, който именно сега прелива от обич и най-светли майчински чувства – нейното сърце! За подобряване на сърдечно-съдовата издръжливост е препоръчително да се практикува ходене в рамките на около 30 минути, като интензитета и времетраенето се увеличават постепенно и успоредно с укрепването на организма. Включването на малки тежести е задължителен елемент от т.нар. ‘съпротивителни упражнения’, като е от основно значение формата и техниката на движение да са съобразени с индивидуалните възможности на младото мамче. Съчетанието между равномерно ходене и умерено мускулно натоварване чудесно съдействат за увеличаване тонуса на сърцето и освобождаване от натрупаните излишни килограми.
Силно препоръчителни в този особено деликатен период от живота на жената са упражненията за тазовата диафрагма. Именно изграждащите я мускули активно участват в поддържането на матката, пикучния мехур и други важни органи, разположени в ключовата зона на таза. Безспорна е съвместната работа между мускулите на тазовата диафрагма и тези на корема и долната част на гърба. От нейното качество зависи правилното положение на гръбнака, който е особено уязвим от разтягането на коремните мускули и тазовата диафрагма по време на бременност. От промените, възникнали в този особен за тялото на жената период, понякога произтичат и проблеми с уринирането. За облекчаване на появилите се оплаквания и с цел възстановяване на тазовите мускули и тонуса е подходящо практикуването на коремни преси, повдигане на бедрата в легнало положение, наклони в зоната на таза и Кегел упражнения. Особено подходящи за напредналите във възстановителната физическа активност майки са упражненията от богатия Пилатес каталог.
Доказано със своята ефективност е упражнението за повдигане на таза. За целта е необходимо да легнеш по гръб, а краката да бъдат така поставени върху стол, че коленете да са перпендикулярни на пода. Нека ръцете бъдат разположени до тялото с длани обърнати към земята. Започва бавно повдигане на таза. Първоначално се напряга коремната преса, след което напрежението се премества в седалищните мускули. Движението приключва с образуването на права линия на таза спрямо гръбначния стълб. Следва отпускане на таза до изходно положение. Изпълняват се между 8 и 12 повторения. След настъпването на момента, от който движението не изисква мускулно напрежение, е добре да се създаде малко по-голяма дистанция между тялото и стола. Ето как чрез едно лесно за изпълнение упражнение се постига ефективно натоварване на таза, коремната преса, долната част на гърба и проблемната задна част на бедрата.
Нападите също са изключително популярен метод за укрепване на седалищните мускули, прасците, задната част на бедрата и квадрицепсите. Необходимо е единствено да заемеш разкрачен стоеж и да изнесеш единия крак напред. При усещане за нестабилност столът или друг подходящ предмет ще осигурят необходимата точка на баланс. Започва се с напрягане на коремната преса и сгъване на коляното до момента, в който единият крак не докосне пода. Следва изправяне и повтаряне на движението между 8 и 12 пъти, след което настъпва смяна на крака.
Настъпи моментът за натоварване на най-видимо променилата се част от женското тяло през периода на бременността – коремчето. Повечето специалисти са категорични в твърдението, че активното физическо натоварване трябва да почака поне 4-8 седмици след момента на раждането. Ключът към действителното възвръщане на плоския и стегнат корем е изпитаният съвет, че грижата за възстановяването трябва да започне от вътре навън.
Първи пример за вярността на този неписан закон за млади майки е ползотворният ефект от кърменето. Освен че осигурява на бебчето коктейл от жизненоважни хранителни вещества, това истинско свещенодействие ефективно подпомага изравняването на коремната област. Научно е доказано, че докато бебето суче, в тялото на жената се произвежда хормонът пролактин, отговорен за предизвикването на контракции на матката. Именно те съдействат за възвръщането на нормалната форма и състояние на коремчето.
Приемането на повече пълнозърнести храни, усвояването на златния хранителен закон „често и на малки порции”, практикуването на аеробни упражнения – плуване, леко тичане, аеробика, каланетика, са мощен съюзник в премахването на излишните подкожни мазнини от коремната зона.
Авторитетни здравни институции в областта на женското здраве, като Американската асоциация на акушер-гинеколозите (АААГ), силно препоръчват практикуването на упражения след раждане. Те не просто възвръщат желаната физическа форма на жената, но и възстановяват нейната енергичност, тонус и психически баланс. Нека Майката Природа се погрижи за майчиното здраве!
• Типът раждане – с цезарово сечение или по естествен начин, също оказва влияние върху завръщането към по-активна физическа дейност
• Сигурен начин за справяне със следродилната депресия са именно упражненията, подходящи за млади майки
• В упражненията можете да включите и детето, като използвате теглото му за съпротивление, а джогинг-количката като допълнение към този любопитен вариант за физическо натоварване
Сподели това съдържание
search
close