Репичките – Червените войници в непробиваемата стража на имунната система
Публикувано 2013-12-04 17:18:55
Категории Здраве за всички
Родината на един от най-симпатичните представители на зеленчуковото семейство – репичката – е Средна Азия. Това така любимо допълнение към свежата салата се е наложило като зеленчукова култура далеч назад във времето – около 1000 г.пр.н.е. в Египет, Гърция, Рим, Китай и Япония. Здравният факт, който превръща репичките в особено подходящи за консумиране по време на хранителен режим за отслабване, е съдържанието на едва 16 калорий и 0,1 г. мазнини в 100 г. от полезния зеленчук!
Популярността на репичките като предпочитан и любим зеленчук на нашата пролетна трапеза до голяма степен се дължи на специфичния им и лесно разпознаваем вкус, както и на доказано богатия набор от полезни свойства, укрепващи и поддържащи здравето на човека. Този издръжлив и неособено претенциозен зеленчук радва със своите здравословни ползи населението на всички познати географски ширини. Необходимо е да знаем, че свежи и крехки репички е препоръчително да консумираме докато са още пресни. Трябва да сме благодарни, че периодът на тяхната годност за консумация е достатъчно дълъг, което предразполага към смелото им добавяне към свежите салати на нашата семейна трапеза.
Включването на пресни репички в здравословното ни меню обилно снабдява организма с витамини, минерали, антиоксиданти, ензими, етерични масла и диетични фибри. Репичките се отличават с високо съдържание на пектин, целулоза, гликозиди, салицилова и никотинова киселина. Освен добре познатия витамин С, репичките съдържат и особено ценните за здравето рибофлавин, тиамин, витамини А, В1, В2, В3, В6, фолати и минералите калций, магнезий, желязо, мед, калий, натрий и фосфор.
Ключовата роля на щит срещу оксидативния стрес принадлежи именно на витамин С, чието количество в 100 г. репички е около 15 мг, а процентното му съдържание достига 30%. Особено важна е способността му да си съдейства с някои ензими, отговарящи за правилната обмяна на мастните киселини и колагеновия синтез. В графата от антиоксидантни свойства, притежавани от витамин С, основно място заема способността му да повишава нивата на имунитета и да неутрализира възпалителните процеси. Резултатите от съвременни проучвания категорично установяват способността на апетитния зеленчук да редуцира натрупаните в кръвния поток токсини. Това свойство е незаменимо по отношение на бъбречното здраве, където често концентрацията на токсини е особено висока. Редовният прием на репички е сигурен метод за превенция срещу поява на бъбречни инфекции и възпаления.
Любопитно е присъствието на особен вид етерично масло в състава на червения зеленчук. Неговата функция е да активизира секрецията на храносмилателните жлези, като по този начин ефективно подпомага дейността на храносмилателната система. Репичките действително успяват активно да стимулират храносмилателния процес, като не създават неприятно чувство за тежест в стомаха и се отличават с особено лека и бърза усвояемост от него.
Ето че под червената обвивка на този пролетен зеленчук, освен прекрасен вкус, се крие и цяла съкровищница от здравословни ползи и незаменими хранителни свойства! Не се ограничавайте да влагате още повече ентусиазъм при приготвянето на свежа салата или пресен сандвач, когато към тях добавяте и симпатичните червени репички!
• При избора на свежи репички обърнете по-сериозно внимание на тяхната обвивка – тя тряба да бъде гладка, с яркочервен цвят и без петна
• Съдържащото се в репичките багрилно вещество антоцианин, освен че е пряко свързано с яркочервения им цвят, спомага за редуциране на туморните клетки в случай на рак на дебелото черво
• Приготвеният от репички сок се отличава с множество полезни и дори целебни свойства – регулиране нивата на кръвното налягане и подобряване на сърдечната дейност
• Репичките успешно се прилагат като натурално противовъзпалително средство и като ефикасен природен лек срещу грипни и простудни симптоми
Сподели това съдържание
search
close